Wybór dachu dwuspadowego jest jednym z najpowszechniejszych przy projektowaniu budynków. Jest on nie tylko praktyczny, ale również dobrze się prezentuje, dlatego cieszy się dużym zainteresowanie. Warto zadbać o odpowiednią izolację dachu, która pozwoli utrzymać optymalne warunki wewnątrz obiektu.

Jakie są sposoby izolacji dachu dwuspadowego?

Izolacja dachu dwuspadowego może zostać przeprowadzona na kilka sposobów. Jednym z nich jest izolacja całej powierzchni połaci dachowej (od murłaty do szczytu). Izolacja jest montowana w tym przypadku od szczytu lub zakłada się jednowarstwową izolację w linii sufitu poziomego. Wybór sposobu jest uzależniony od systemu energetycznego, jaki został wykorzystany w budynku.

W przypadku, gdy część nieużytkowa dachu ma pełnić funkcję schowka, izolacja główna powinna przebiegać od murłaty do linii sufitu poziomego. Wówczas zatrzymujemy ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych, natomiast jedna warstwa maty montowana jest w części nieużytkowej. Gdy w części nieużytkowej planowane jest rozmieszczenie urządzeń rekuperacyjnych, izolujemy ją dwiema warstwami. W celu dobrania odpowiedniej formy izolacji zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą, który na podstawie krótkiego wywiadu, pomoże zoptymalizować rozwiązanie.

W ten sposób zostaje ocieplona zarówno część nieużytkowa, jak i pomieszczenia mieszkalne. Ostatnim sposobem jest wyłączna izolacja części mieszkalnej, która jest również najtańsza ze wszystkich rozwiązań. Ważne jest jednak oszacowanie warunków technicznych, które powinny być spełnione do takiego rodzaju izolacji.

Na czym polega ocieplenie dachu dwuspadowego?

Izolacja dachu dwuspadowego to zadanie łatwe do wykonania, jednak wymaga odpowiedniej precyzji i staranności. Ważne jest, aby wszystkie elementy zostały zamontowane dokładnie i w odpowiednich miejscach. Najistotniejszym elementem całego ocieplenia jest wybór odpowiedniej jakości materiału, który dobrze spełni swoją funkcję, dlatego zachęcamy do skorzystania z maty izolacyjnej Termolock, która dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii sprawdzi się w niemal każdej konstrukcji.

Szczelność izolacji a wentylacja dachu

Istotnym elementem przy wykonaniu izolacji połaci dachu, szczególnie przy dachach o pełnym deskowaniu, jest zapewnienie wentylacji drewnianej konstrukcji dachu.

Szczelina wentylacyjna, pełni dwie funkcje:

1. zapewnia wentylację drewnianej konstrukcji, zapewniając jej długotrwałe użytkowanie,

2. zapewnia skuteczne odprowadzenie wilgoci.

Jakie korzyści przynosi izolacja dachów dwuspadowych?

Izolacja dachu dwuspadowego za pomocą mat to przede wszystkim wysoka jakość materiału i pełne bezpieczeństwo. Dzięki ich wykorzystaniu zmniejszają się wydatki energetyczne związane z ogrzaniem budynku i utrzymaniem optymalnej temperatury w pomieszczeniach użytkowych. Ustabilizowana jest również konstrukcja dachowa, a drewniane elementy dachu mają ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.